Prawo jazdy na świecie – jak wygląda?

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON

• Prawo jazdy na świecie. W Indiach wystarczy 60 proc. na egzaminie

Źródło: rmf24.pl

Prawo jazdy na świecie – jak wygląda?
Serwis Oponeo.pl opublikował raport „Prawo jazdy na świecie – vademecum przyszłego kierowcy”. Eksperci przeanalizowali z jakimi wymaganiami muszą zmierzyć się kierowcy z 24 państw. Poza kontynentem europejskim wzięto pod uwagę także Nową Zelandia, Brazylię, Chiny, Indie czy Singapur.

W pierwszej kolejności kandydaci muszą przejść badania, które pozwolą im na ubieganie się o prawo jazdy. We wszystkich państwach obowiązkowe jest sprawdzenia wzroku, a część z nich weryfikuje zdrowie przyszłych kierowców bardziej kompleksowo. Między innymi na Ukrainie, czy w Rosji zalecane jest zrobienie testów toksykologicznych. Z kolei w Polsce, Danii, Czechach, Chinach, czy we Włoszech potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodu.

Różny jest również czas trwania nauki. Rosjanie poświęcają jej aż 130 godzin, a w Belgii zajęcia teoretyczne trwają jedynie 12 godzin. W większości państw europejskich, a także Japonii i Brazylii wymagane jest również zaliczenie kursu pierwszej pomocy.

W niektórych krajach priorytetem są rozbudowane zajęcia praktyczne. Najwięcej czasu na szkolenie umiejętności poświęcają aplikanci z Nowej Zelandii, a najkrócej – jedynie 6 godzin -Włosi. Z kolei w RPA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Indiach nie ma określonego limitu godzin zajęć praktycznych, a kursanci sami decydują o gotowości do przystąpienia do egzaminów.

W zestawieniu porównano ze sobą również koszty, którymi obciążeni są kursanci. Z analizy wynika, że Polacy ponoszą jedne z najniższych wydatków związanych ze zdobyciem prawa jazdy. Łączny koszt wynosi ok. 2200 zł, podczas gdy w Indiach są to opłaty w wysokości 300 zł. Najwięcej muszą zainwestować Japończycy, Niemcy, Belgowie czy Francuzi.

Co ciekawe, raport wskazał, że najtrudniej jest zdać egzamin w Polsce – wymagany próg sięga aż 92%. W przeciwieństwie do naszego kraju, Indie okazują się państwem, w którym najłatwiej zdobyć ten dokument. Różny jest także czas trwania egzaminów praktycznych. Najdłużej, bo aż 2 godziny, są sprawdzani kandydaci z Chin. To zaskakująco dużo w porównaniu z Brazylią, w której egzamin może trwać nawet do 10 minut.

Kolejną ważną kwestią jest termin ważności dokumentu. Nowi kierowcy otrzymują prawo jazdy na okres próbny, który w zależności od kraju może wynosić od roku do nawet trzech lat. Taki obowiązek panuje między innymi w Austrii czy Francji.

W większości państw panuje obowiązek aktualizacji prawa jazdy co 10 lub 15 lat. W RPA oraz Japonii ten czas jest znacznie krótszy i wynosi zaledwie pięć lat. Po jego upływie posiadacze licencji muszą ponownie wykonać obowiązkowe badanie wzroku. W wielu krajach kierowcy, który osiągnęli 50 lub 60 lat muszą częściej wykonywać badania i wymieniać prawo jazdy.

Całość raportu dostępna jest pod adresem: https://www.oponeo.pl/artykul/prawo-jazdy-na-swiecie

Tagi: